Uwaga na filtry

Powszechnie wiadomym jest, że jakość wody dostarczanej przez instalacje komunalne często pozostawia wiele do życzenia, obecność bakterii chorobotwórczych, związki chloropochodne będące efektem procesów dezynfekcji, metale ciężkie i pozostałości szkodliwych ścieków chemicznych to tylko niektóre zagrożenie dla zdrowia jakie może ze sobą nieść picie wody z ujęć powierzchniowych. Tylko ci konsumenci, którzy mają szczęście korzystać z wody pozyskiwanej z lokalnych ujęć głębinowych, a te podziemne złoża nie są niczym zainfekowane zatem woda nie musi być poddawana procesowi dezynfekcji, mają szanse na picie wody, która nie jest zagrożeniem dla ich zdrowia. Szanse te oczywiście znacznie maleją jeżeli instalacja wodociągowa nie jest wykonana z odpowiednich materiałów lub jej stan nie może zapewnić bezpieczeństwa wodzie która nią przepływa.

Rosnąca świadomość powyższej sytuacji i obawa przed skutkami zagrożeń spowodowały, że na rynku pojawiły się firmy oferujące cudowne panaceum na rozwiązanie powyższych problemów z wodą do picia. Firmy te oferują urządzenia dozujące wodę z wodociągów komunalnych, cudownie przez nie uzdatnioną tak, że zdaniem oferentów przewyższa ona swoimi walorami naturalną wodę czerpaną ze złóż podziemnych. Urządzenia te dozują wodę podgrzaną, schłodzoną a niektóre z nich również gazowaną ale co najważniejsze zdaniem oferentów wyposażone są one w system filtrujący, który wodę na wejściu urządzenia bez względu na stan jej skażenia są w stanie zmienić w produkt absolutnie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Zajrzyjmy do środka takich urządzeń i zastanówmy się w jakim stopniu są one w stanie spełnić stawiane im zadania o czym przekonują ich oferenci.

Generalnie uwzględniając system uzdatniania wody urządzenia te można podzielić na dwie grupy:

  1. Urządzenia wyposażone w filtry włókninowe, bibułowe lub z węgla aktywnego
  2. Urządzenia pracujące w oparciu o bardzo dużą skuteczność filtracji jakimi są filtry membranowe odwróconej osmozy

Add.1.

Filtracyjne wkłady bibułowe, włókninowe czy też z węgla aktywnego są w stanie zatrzymać tylko zanieczyszczenia mechaniczne o znacznych wymiarach a filtry węglowe przez ograniczony czas są w stanie osunąć niepożądany zapach. Jak widać są one w stanie osunąć w bardzo niewielkim stopniu zagrożenia jakie mogą pojawić się w wodzie. Na dodatek filtry te pozbawione są możliwości automatycznej regeneracji, płukania wstecznego i tylko bardzo precyzyjnie ustalone okresy wymiany wkładów i rygorystyczne przestrzeganie dat wymiany wkładów mogą ustrzec konsumenta od “bomby” mikrobiologicznej jaką może stać się wkład filtracyjny z bardzo szybko nabudowującym się biofilmem.

Add.2.

Urządzenia filtracyjne wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy są w stanie zapewnić filtrowanie wody na poziomie 100%, czyli prościej mówiąc destylują wodę. Woda po przejściu przez membranę osmotyczną jest kompletnie wyjałowiona czyli usunięte są z niej wszystkie składniki mineralne ale również i mikrobiologiczne z przetrwalnikami bakterii włącznie. Spożywanie takiej “martwej” wody jest bardzo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego bo brak soli mineralnych obniżałby poziom stężenia elektrolitów we krwi, co może prowadzić np. do anemii, zaś brak naturalnej flory bakteryjnej może skutkować szybkim rozwojem pleśni i grzybów w przewodzie pokarmowym człowieka.

Niektóre z urządzeń wyposażonych w system odwróconej osmozy wyposażone są w dozowniki soli mineralnych. Są to jednak “syntetyczne” sole mineralne, które nie zawsze są przyswajane przez człowieka i niektóre z nich jak np. selen nie są dozowane w postaci syntetycznej a tych mikroelementów bardzo potrzebujemy. Urządzenia te niestety nie potrafią “ożywić” wody, która została pozbawiona przez osmotyczną filtrację naturalnej mikroflory.

Urządzenia o których mowa posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny ale zakres tych atestów obejmuje materiały, z których wyprodukowano elementy urządzenia mające kontakt z wodą do picia. Bardziej przydatnym dla konsumentów byłby atest na wodę dozowaną przez te urządzenia. Ostatnio jednemu z klientów korzystających z systemu dostaw naturalnej wody źródlanej w butlach 19l, zaoferowano urządzenie filtrująco-dozujące o którym mowa powyżej.

Aby upewnić się co do jakości zdrowotnej wody dozowanej, która miała być przeznaczona do spożycia przez pracowników jego firmy, zwrócił się do Państwowego Zakładu Higieny Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu, o opinię w tej sprawie. Odpowiedź jaką uzyskał spowodowała, że z pełnym przekonaniem został przy systemie zaopatrzenia w wodę, z którego dotychczas korzystał a mianowicie dostaw wody źródlanej w butlach 19l realizowanych przez system PiastPoL.

Charakterystyczną metodą działania niektórych z firm oferujących wyżej omówione urządzenia, jest zalecenie dołączone do oferty aby nie informować dotychczasowego dostawcy wody o złożonej ofercie instalacji urządzeń filtrujących. Najprawdopodobniej intencją tego zalecenia jest możliwość wyeliminowania prostujących wyjaśnień dostawcy wody konfekcjonowanej odnośnie jakości wody jaką można uzyskać z urządzeń filtrująco-dozujących co jak potwierdzają dotychczasowe doświadczenia w sposób zasadniczy wpływa na decyzję konsumentów.

Gorąco polecamy nasze produkty i usługi.

Z poważaniem

PiastPoL Spółka Jawna | 801 000 535 | kontakt@piastpol.pl | Kolumba 26 | 02-288 | Warszawa | woj. mazowieckie